Mehmet Eymür (1943-2024)
[ 14/1/2024 - 12:00 ]  By Ercan  info@ercanceviz.com.tr

20. Yüzyılın ikinci yarısında istihbarat dünyasına damgasını vurmuş en önemli isimlerden biridir.
MİT İstanbul Bölge Başkanı ve teknik istihbarat biriminin kurucusu merhum Mazhar Eymür’ün oğludur.


 

Mehmet Eymür (1943-2024)


Mehmet Eymür (1943-2024)

20. Yüzyılın ikinci yarısında istihbarat dünyasına damgasını vurmuş en önemli isimlerden biridir.
MİT İstanbul Bölge Başkanı ve teknik istihbarat biriminin kurucusu merhum Mazhar Eymür’ün oğludur.
Gençliğinden itibaren istihbarat dünyasının içinde bulunan Eymür, Türkiye’nin en kaotik dönemlerinde kritik pozisyonlarda görev yapmış, hem verdiği mücadele ile hem de yetiştirdiği önemli istihbaratçılarla bir ekol haline gelmiştir.


Soğuk savaş döneminde anarşi ve terör ile savaşın önde gelen isimlerinden olmuştur. Defalarca sol terör örgütlerinin suikast teşebbüsüne muhatap olmuştur. En yakın çalışma arkadaşlarından Hiram Abas’ın bir suikast sonucu hayatını kaybetmesi üzerine onun misyonunu üstlenmiş ve terörle savaşa sahada liderlik etmiştir.


Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit eden iki tehlikeye her zaman dikkat çekmiş ve bunlarla mücadelesini ömrünün sonuna kadar yılmadan sürdürmüştür. Bunlardan birincisi resmi görevlerini kendisine kalkan yaparak veya milli değerleri istismar ederek şahsi çıkarları için illegal faaliyetler yürüten yapılanmalar. İkincisi de yine şahsi veya siyasi menfaatleri için ülkesini yabancı istihbarat servislerine satan siyasetçiler, bürokratlar ve askerler. Bilhassa siyasilerin çıkarları için kurduğu kontrolsüz ilişkilerin devlete ve millete verdiği zararlara dikkat çekmiş; yabancı istihbarat servislerinin bu siyasileri kullanarak Türkiye’de istediklerini yaptırdıklarını vurgulamıştır.


Eymür’ün kurduğu atin.org isimli site ve medya üzerinden yaptığı açıklamaların tamamı devletin bekası için tehdit olarak gördüğü bu iki grup ile mücadele maksatlıdır.


Yakın tarihin ve Amerikan istihbaratının en büyük istihbarat fiyaskolarından 11 Eylül saldırısını haftalar öncesinden öğrenmiş ve Amerikalılara bildirmiştir.


MİT’teki Terörle Mücadele Daire Başkanlığı döneminde PKK’nın tamamen ortadan kaldırılması ve Abdullah Öcalan’ın Suriye’de etkisiz hale getirilmesi için önemli operasyonlar düzenlemiştir.


Bugün yaşadığımız problemlerin birçoğunu öngörmüş ve kamuoyunun dikkatini çekmek için uğraşmıştır.


İnsan haklarına ve demokrasiye saygıyı hayatının temel prensibi haline getiren Eymür hakkında mücadele ettiği terör örgütleri tarafından uydurulan iddiaların tamamı gerçeklerden uzak iftiralardan ibaret olup birçoğuna kitaplarında ve açıklamalarında cevap vermesine rağmen halen sosyal medyada tekrar edilmektedir.


İzinden gidenler mücadelesini sürdürecek; tecrübe ve vizyonu nesiller boyu bizi aydınlatmaya devam edecektir.


Ruhu şad olsun.


Başta değerli eşi Janset Eymür, çocukları Alp ve Ayşe olmak üzere yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.