Tarikatlar ve Terör - Aum Shinrikyo
[ 16/9/2001 - 11:00 ]  By Atin  anadolu@atin.org

Bu sayfalarda, gittikçe şiddeti artan terör olaylarının, dünya ülkelerince elbirliği ile önlemler alınmazsa, kütlesel imha hareketlerine yöneleceğinden bahsetmiştik.

15 Eylül 2001 tarihli Zaman Gazetesi'nde araştırmacı yazar Faruk Mercan,


Üstün Gerçek Tarikatı ve Sarin Gazı

Bu sayfalarda, gittikçe şiddeti artan terör olaylarının, dünya ülkelerince elbirliği ile önlemler alınmazsa, kütlesel imha hareketlerine yöneleceğinden bahsetmiştik.

15 Eylül 2001 tarihli Zaman Gazetesi'nde araştırmacı yazar Faruk Mercan, "Yeni bir Üstün Gerçek Örgütü mü?" başlıklı yazısı ile bu tip bir kitlesel terör denemesine yer vermiş. Yazısını resimlerle süsleyerek ve sonuna küçük bir ilave yaparak, olduğu gibi yayınlıyoruz:

"1955'te dünyaya gelen Şoko Asahara (Shoko Asahara), bebekken tek gözünü kaybettiğinden özürlüler okuluna gönderildi. Çok istemesine rağmen Tokyo üniversitesi'ne kabul edilmeyince akupunktur öğrendi. Tokyo'nun dışında falcıların, akupunkturcuların oturduğu bölgede Çin ilaçları satan bir dükkan açtı. Kısa sürede kendisini şarlatanlar aleminde buldu, bir yoga okulu açıp mistisizme daldı.

20 MART 1995 TOKYO METROSUNDA SARİN GAZI SALDIRISI1982'de Tibet'e gitti, burada aydınlanmayı bulduğunu iddia edip, dünüşünde bir sihirbazlık derneği kurdu. 1987'de Üstün Gerçek Tarikatı'nı kuran Asahara'ya göre Japonya'da mutlak dinginlik haline erişebilmiş tek insan kendisiydi. Himalayalar'da Nirvana'ya erişmişti.

1988'de, "Kehanet ve Kurtuluş" adını verdiği bir konuşma yaptı. Kehanetine göre, 21. yüzyılın başında bir nükleer savaş çıkacatı ve ABD Japonyayı ele geçirecekti. 1995'te Tokyo metrosuna zehirli gaz saldırısı düzenlediği sırada Japonya'da 10 bin, Rusya'da 30 bin müridi vardı.

Metro saldırısı, Asahara'nın kehanette bulunduğu 3. dünya savaşını başlatacak eylem planının ilkiydi. Bir süre sonra metro istasyonunda yanan kimyasal madde torbaları bulundu. Japon polisine göre eğer torbalar doğru ateşlenseydi en az 20 bin kişi ölecekti. Eğer Asahara tutuklanmasaydı, büyük eylemi aynı yılın Kasım ayında yapacaktı, hükümet binalarını ve İmparatorluk sarayını ele geçirecekti.

TOKYO METROSUNDA SARİN GAZI TEMİZLİĞİAsahara'nın amacı Japonya'yı yenmek ve ülkeyi ele geçirmekti. Japon askeri gücüne sızmayı da başarmıştı, bu kurumda görevli ya da emekli olmuş 20 kişi, Asahara'nın örgütüne üye olmuştu. Bu kişiler tank, helikopter ve sarin gazı gibi kimyasal silahlar konusunda eğitimli örgütün komando birliğine dahil olmuştu. Planlardan birinde, 15 kilometre uzaktan kumandalı helikopkterlerle Tokyo'ya sarin gazı püskürtülmesi vardı. Örgütün tesislerindeki silah yığınları, sarin gazını imal etmek için kamyonlar dolusu kimyasal madde, bir helikopter, milyonlarca dolar para ve altın bulundu. Örgüt, bir savaş malzemeleri fabrikası kurmuştu.

Asahara hem Adolf Hitler'e hem de ölüm ışınları ve şok dalgaları gibi kavramları ortaya atan Hırvat elektrik mühendisi Nikola Tesla'ya hayrandı. Örgütüne, Nazilerin 2. Dünya savaşından önce geliştirdikleri bir sinir gazı olan sarin üretecek bilgisayar kontrollü gelişmiş bir kimyasal madde fabrikası kurulmasını emrini vermişti. Örgüte mensup bilim adamlarının Belgrat'taki Tesla Müzesi'ne yaptığı ziyaretin amacı Japonya'da büyük bir deprem yapmaktı.

20 MART 1995 TOKYO METROSUNDA SARİN GAZINA MARUZ KALAN BİR YARALIAsahara, biyolojik silahlar alanında da araştırma yapıyordu. Tesislerinde bakteri üretmek için kullanılan fıçılar dolusu pepton ve gıda zehirlenmesini sağlayan çok miktarda bakteri bulundu. Örgütün bilim adamları Zaire'ye de gitmişlerdi. Bazı bilgilere göre amaç mikrop savaşları için örnek toplamaktı. Hatta yeşil mamba yılanının öldürücü zehirini sentez yoluyla kullanmayı amaçlayan bir formül elde etmişlerdi.

Asahara, çok sayıda uranyum işletmesi olan Avustralya'da 48 bin hektarlık bir çiftlik satın almıştı. Ona göre ABD, büyük savaş sırasında Üstün Gerçek Örgütü'nün merkezine zehirli gaz saldırısında bulunacaktı. Bu yüzden örgütün Japonya'daki merkezi sinir gazına karşı antibiyotik etkisine sahip atropinle doldurulurken, Avustralya'daki çiftlik bu nükleer kıyamet sırasında bir sığınak görevi yapacaktı.

Ve, 3. dünya savaşına rağmen Asahara'nın taraftarları hayatta kalacak, Üstün Gerçek ilkelerine kendisini adamış bir toplum olarak dünyanın külleri arasından yeniden doğup dünyayı bir daha çoğaltacaktı.

ŞOKO (SHOKO) ASAHARA TEVKİF EDİLİYOR.Salı günü dört yolcu uçağını ele geçirip intihar dalışı yapanların, ABD'nin en gizli devlet şifrelerini çözerek o sırada Başkan George Bush'un Beyaz Saray'da olmadığını öğrendikleri, sonra da ABD gizli servisine mesaj göndererek, "Dördüncü hedefimiz Başkan'ın havadaki uçağı" dedikleri söyleniyor. Eğer bu bilgiler doğruysa, belki de bu saldırı Usame Bin Laden'in El Kaide'si yerine yeni bir Üstün Gerçek Örgütü'nün işidir."


20 Mart 1995'de Tokyo Metrosu'ndaki "Sarin" gazlı terör saldırısı sonucunda 12 kişi ölmüş, 5,500 kişi çeşitli derecelerde zehirlenmişti. Japonya'nın böyle bir saldırıya karşı teçhizat ve eğitim açısından hazırlıklı olması ve çabuk müdahale etmesi, ölü sayısını asgari sayıda tutmuştu.


Sarin Gazı Nedir?
BİYOLOJİK SALDIRI İLE MÜCADELE GÖREVLİSİSarin gazı renksiz, uçucu bir sıvıdır ve suda çok yavaş bozulur. Amonyaklı su ve alkalinin sulu çözeltilerinde hızla bozulur ancak durgun suları yaklaşık bir ayda zehirleyebilir. Sarin gazı sinir sistemini felç eden çok etkili, zehirli bir gazdır. 2 dakika teneffüs edildiğinde, buhar konsantrasyonun durumuna göre, göz bozukluğu ve solunum güçlüğü veya ölüme sebep olur. Sarin gazı askeri alanda, top mermilerinde, kimyasal uçak bombalarında, kimyasal tahrip bombalarında kullanılmaktadır.

Sarin gazının dışında öldürücü tesiri olan diğer gazlar şunlardır:

V gazları sinir sistemini felç eden yüksek toksitli zehirli gazlardır. Bu gazlar tozla birlikte havaya karışıp, solunum yollarına, ya da cilde temas ettiğinde öldürücü olabilir. Bunlar uçucu olmayan gazlar olup, organik çözücülerde iyi, suda ise kötü erir. Birkaç ay içerisinde durgun su birikintilerini zehirleyebilirler. Lastik, tahta , boya ve verniğe çok kolay nüfuz ederler. V gazları kimyasal top mermilerinde, kimyasal uçak bombalarında kullanılırlar.

Hardal gazı yağlı, açık sarı ila koyu kahve arası renkte, sırımsak ya da hardal kokusunda bir sıvıdır. Suda pek erimeyen bu gaz, organik çözücülerde iyi erir. Hardal gazı suda yavaş ayrışır ve yaklaşık 2 ayda durgun suları zehirler. 4.5 gramlık hardal gazının çıplak deriye bulaşması ölüme neden olur. Hadal gazı top mermilerinde, kimyasal uçak bombalarında ,kimyasal tahrip bombalarında kullanılır.


Siyandirik Asit renksiz, hafif uçucu, badem kokusunda bir sıvıdır. Kullanım esnasında buhar halinde bulunur. Buharı havadan daha hafiftir. Kurtulmak için gaz maskesi takmak yeterlidir. Durgun suları birkaç gün içinde zehirli hale getirir. Siyandirik Asit, havadaki buhar konsantrasyonu 0.8 - l.0 mg/l olduğunda ve 2 dakika solunulduğunda ölüme neden olur.