Sonraki

Gündem 20 Eylül 1998, Pazar
MİT'te 7-8, Emniyet'te 31 kişiye idari tedbir

Başbakan Mesut Yılmaz, basın toplantısından sonra gazetecilerin soruluranı da yanıtladı. Yılmaz, çetelerle ilgişkisi görülen görevliler hakkında müeyyideler uygulandığını belirterek, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun' a söz verdi. Atasagun, 5 kişi hakkında idari tedbir alındığını, 3-4 kişi hakkında da soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Yılmaz, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde de idari tedbir uygulanan 31 görevli bulunduğunu açıkladı. Yılmaz' ın diğer soruları yanıtlarken de şu bilgileri verdi:

MİT'TE YENİ DÜZEN

MİT bünyesinde, bu mücadeleyi etkileyen idari ve personel sorunlarını çözdük. Mücadele eden kuruluşlarımızı teknik donanım bakımından takviye ettik. Mücadelenin sorumlusu birimlerle denetim ve soruşturma birimlerini ayırdık. Hiç kimseyi kayırmadık. Hiçbir şeyi örtbas etmedik, gerekli tüm soruşturma emirlerini verdim.

ÖZEL TİM KURULDU

Emniyet'ten 4, MİT'ten de 4 kişiden oluşan bir özel çalışma grubu oluşturduk. Hedefleri, elebaşlarını yakalamaktı. Bütün operasyon bu grup sayesinde yapıldı. Bu grup genel müdür ve müsteşar hariç, kendi kurumlarının dahi bilmediği gizlilik içinde çalıştı, başarılı oldu.

DÖRT DÜRTLÜK DOSYA

Adaleti çalıştıracak bilgileri de vermek zorundayız. Bu amaçla Başbakanlık Teftiş Kurulu, Mülkiye, İçişleri, Emniyet, Maliye, Hazine müfettişlerinden kurulu özel bir birim oluşturduk. Yakalanan kişilerle ilgili delilleri değerlendirecek, irtibatları ortaya çıkaracak, yargıya dört dörtlük bir dosya sunacak.

ATAÇ TAKİPTEYDİ

(Yavuz Ataç'ın geri çekilmesinin geçikmesi ile ilgili olarak) Olayların açığa çıkarılması için bize yardımcı olabilecek konumda ve izleme altındakilerle ilgili tasarruflarımızı geciktirme şeklinde bir prensip vardır, bu uygulandı.

ÇAKICI'YI KONUŞMAM

Yürütülmekte olan tahkikatları açıklamam. Kesinleştiği zaman merak etmeyin açıklanır. Çakıcı' nın iadesi konusunda gerekli tüm belgeler gönderildi, ek belge isteniyor mu diye soruldu, gerek olmadığı belirtildi. Şimdi Fransız yargısının kararı bekleniyor.

MUMCU CİNAYETİ

Bazı iddialar var ama henüz kesinlik kazanmadı. Kesinlik kazanması yargı aşamasında olur. Yapılan her ihbarı değerlendirmek durumundayız.

YUMRUKLAYANI AF

Saldırıya uğrayan kişi olarak ben davacı olmadım. Kamu davası devam ediyor. Bana yapılan eleştirler haksız. Bunlar çete halinde mi, Türkiye'den talimatla mı hareket etmişler, bundan sonra ortaya çıkarılacak konular. Bizim için önemli olan bu kişilerin yargıya teslim edilmesiydi. O yapılmıştır. Failler, biri hariç yakalandı.

YAPMAYA ÇALIŞIYORUM

Elimde ne pişmanlık yasası, ne diğer imkanlar var. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Gerekli tasarıları hazırladık Meclis'e gönderdik, kim mücadele istiyorsa destek versin.

KESTİREMİYORUM

Çetelerin devlet içinde ne kadar ilerlediklerini hâlâ kestiremiyorum.