Sonraki

Milliyet:  Teşkilatın dışlama kararına rağmen Eymür ve Yavuz Ataç, Çakıcı'yı kullanmaya devam etti. Bunun üzerine Çakıcı'yı kullanmalarından dolayı Atasagun, Eymür ve Ataç'ın harcamalarını imzalamadı. Hatta onları Sönmez Köksal'a raporladı.

25.08.1998   

Çakıcı MİT'i ikiye böldü

       MİT'in Fransa'da yakalanan Alaaddin Çakıcı'yla ilişki içinde olduğu iddiaları teşkilat içindeki kavgayı su yüzüne çıkarırken Çakıcı da MİT'i ikiye bölmüş oldu.
       MİT içindeki çekişme aslında her dönem küçük de olsa vardı. Ancak bu çekişme Sönmez Köksal'ın müsteşar olduğu dönemde arttı. Bu dönemde bugünkü Müsteşar Şenkal Atasagun Ankara Bölge Başkanı, Mehmet Eymür de Kontr-Terör Daire Başkanı görevlerindeydi. İddialara göre Alaaddin Çakıcı'yı ilk defa Atasagun teşkilata lanse etmişti. Çakıcı'yı teşkilatın dışlama kararına rağmen Eymür ve Yavuz Ataç, Çakıcı'yı kullanmaya devam etti. Bunun üzerine Çakıcı'yı kullanmalarından dolayı Atasagun, Eymür ve Ataç'ın harcamalarını imzalamadı. Hatta onları Sönmez Köksal'a raporladı. Köksal, Atasagun'la anlaşamayınca onu by-pass edip Eymür ve Ataç'ı kendisine bağladı.
       Sönmez Köksal'ın döneminde teşkilatın patronu gibi görev yapan Mehmet Eymür ve Yavuz Ataç ikilisi Çakıcı ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ı kullanmaya devam etti.
       Mesut Yılmaz'ın Budapeşte'de yumruklanma olayının arkasında Eymür'ün olduğu iddiaları yoğunluk kazanmaya başlamıştı. Yılmaz, Başbakanlık görevini aldıktan sonra MİT'te operasyonu başlattı.
Eymür ve Ataç ile karşı karşıya gelen Şenkal Atasagun teşkilatın yeni patronu olurken kavga iyice büyüdü. Yapılan bir operasyonla Eymür ve Ataç sürgüne gönderildi. Özellikle Çakıcı ile ilişkinin ayyuka çıkması bu isimleri kullanan Eymür ve Ataç'ı sürgün bölgelerinden de etti ve merkeze çekildi.
       Çakıcı'nın yakalanmasıyla birlikte emniyet ve MİT içindeki operasyonlar da hızlanırken bu kez karşılıklı suçlamalar başladı. Çakıcı'ya kırmızı pasaport veren Yavuz Ataç'ı yönlendiren kişi olarak gösterilen MİT'in Washington temsilcisi Mehmet Eymür 'ün eşi Janset Eymür de tartışmalara katıldı ve eşinin sesi olarak konuştu. Bayan Eymür, Yavuz Ataç'ı ağır bir dille suçlarken Çakıcı'yı, Yavuz Ataç'la birlikte yurtdışına operasyona yollayan ismin Şenkal Atasagun olduğunu, Çakıcı'yı MİT'e empoze edenin de şimdiki müsteşar olduğunu belirtti.