Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

İşte Asala'yı Bitiren Teşkilatın Silahşor'u

11/7/2001 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Soner Yalçın'ın, Teşkilat'ın İki Silahşoru isimli kitabının kahramanı "Torun Yakut Cemil"in kimliği belli oldu.

"Silahşor" Yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden İnci Baba'nın adamlarından "Kadri Baba" lakaplı Kadri Ergin.

1952 Ezine doğumlu Kadri Ergin ilk ve orta öğremini Çorlu'da, yüksek öğrenimini Ankara'da tamamlamış. 1989 yılında görev yaptığı kamu kuruluşundan istifa etmiş. 2000 yılında yeniden bir kamu kuruluşunda göreve başlamış. (Bu bilgiler kendi anlatımı)


İnci Babayı Örnek Almış
Kadri Baba Ekim 1997'de Mahkum ve Mahkum Aileleriyle Dayanışma Vakfı Ankara Şube Başkanı.

Yaşamını yitiren yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden, İnci Baba'yı kendisini örnek aldığını söyleyen Kadri Ergin, bakın o tarihte ‘baba’lık konusundaki anlayışını nasıl özetliyor:

‘‘İnci baba, yoksulun yanında yer almış büyük bir insandır. Biz böyle büyük insandan gidip yoksulun, garibanın yanında yer almayı öğrenmişizdir. Babalık derken, yoksulun, garibanın yanında olarak anlıyoruz. Mazlumun yanında zalimin karşısında olduk, tabii sütten çıkmış ak kaşık da değilim. Bizim de yanlışlarımız, eksilerimiz olur ama genelde yoksulun, garibanın yanındayız.

İnsanlar güvendikleri kimselere baba der. Bizim bu dakikaya kadar şerefsiz hiç bir işimiz görülmemiş, duyulmamıştır. Toplumun en altından en üstüne kadar rahatça girip çıkarım. Şerefimiz ve itibarımız en üst seviyededir. Hem iş aleminde, hem de bürokraside en üst noktadadır’’

Ünlü İttihatçı Yüzbaşı Yakup Cemil'in yeğeni olmaktan da onur duyduğunu söyleyen Kadri Ergin, ‘baba’lık ile ideolojinin bağdaşmadığı kanısında:

‘‘Yüzlere maske geçirilmesine karşıyım. Bu gayrimeşru işe ideoloji karıştırılmasına karşıyım. Gayrimeşru alemde şu veya bu şekilde koşturan birisinin kendisini ideolojik bir maskeyle kaplamasına karşıyım. Eğer o delikanlıysa, ben kabadayıyım diyorsa, ne ülkücü, ne sağcı, solcu maskesi takmadan ben buyum diye ortaya çıkmalı.


Hapishane üniversitedir
Hapishane, okumasını bilen için dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Orda insanlığı, kardeşliği, birbirine yardımcı olmayı ve kime sırtınızı dönebileceğinizi öğrenirsiniz. Oraya düşmemiş insan anlamaz. Nasrettin Hoca'nın, ‘Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar’ dediği misal.


Hiç hapishaneye girdiniz mi?
" Öğrenciyken askeri hapishanede kaldım, sivil hapishanede de kaldım."

Evet, ünlü silahşor'un cezaevi hayatı da var. Ama cezaevinde neden kalmış, ne kadar kalmış belli değil.

Bu söyleşi, 30 Ekim 1997, Perşembe günü Hürriyet gazetesinde "İnci babayı örnek aldım" başlığı altında yayındı. Mülakatı yapan da Sn. Faruk Bildirici.

Yakın tarihte "Kadri Baba"yı başka bir kimlikle görüyoruz:

"Araştırmacı-Yazar".

"Kadri Ergin", Cumhuriyet gazetesinde 29 Nisan 2001 pazar günü yayınlanan Leyla Tavşanoğlu ile söyleşisinde böyle tanıtılıyor.

"Aynı zamanda araştırmacı-yazar. Özellikle Ermeni terör örgütü ASALA'nın kuruluş amacı, eylemleri ve Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yazıları var."

Bu arada, küçüklüğünde en büyük arzusu "Mafya Şefi veya Gladyo'nun tetikçisi olmak" olduğu, ve bu özlemini "Beco", "Reis" gibi "Mafya'lı Kurgu Tarih" kitaplar yazarak gerçekleştirdiği anlaşılan Soner Yalçın "Cumhuriyet Silahşoru
" yazımıza çok bozulmuş ve bir sürü akla, mantığa aykırı suçlamalarda bulunmuş.

Biz ona, aynı bizim bu gün yaptığımız gibi, "ispatlama hakkı" tanımıştık, kullanmak istemediği ve "şerefini kaybetmiş bir adam" olarak yaşamayı yeğlediği" anlaşılıyor. Dünkü "Haber Türk'te" yayınlandı Soner Yalçın'ın yanıtı.

Bakalım "Babalar dünyasının Kadri Babası" konusuna ne diyecek "aydın" araştırmacı- yazarımız.

Herhalde esas kimliği ortaya çıkınca başka marifetleri de aydınlanacaktır "Teşkilatın Silahşoru"nun.


"Teşkilatın Silahşoru" yerine "Mafya'nın Tetikçisi" çıkmaz inşallah.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50