Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2013-05-11

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Kara Çalana Bak..!

3/4/2001 - 11:00 - AtinYorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Maksatlı Asparagas Haberler

Sabah gazetesi eski MİT Müsteşarı ve halen Fransa nezdinde Büyükelçimiz olan Sönmez Köksal ve zarif eşi Filiz Akın ile ilgili olarak bu çirkin haberi manşetten vermiş. Büyükelçi ve eşini, devletin kesesinden para harcamakla itham eden mesnetsiz bir karalama yazısı.

Kim haberi veren. Sahibi ve yöneticilerinin, devletin kaynaklarını, halkın paralarını hortumladığı iddia edilen bir gazete. DGM daha yeni patronlarını tutuklamış, diğerleri sırasını bekliyor.

Demek ki geçirmekte oldukları tatsız tecrübe, hala onlara bir ders vermemiş. Kendileri aleyhine bir şeyler yazılınca bas bas bağırıyorlar.

Devletin büyükelçisinin sizin gibi hortumlama kaynakları yok ki, devletin sefaretinin onarımını cebinden versin. Bırakın artık bu kara çalan asparagas gazeteciliği, bırakın artık birilerine şirin gözükmek için taraf olmayı.

Not: Dışişleri Bakanlığının konu ile ilgili açıklaması Sabah'ın haberini takiben verilmiştir.


Sabah
01.04.2001

Filiz Akın Genelgesi
Dışişleri kemer sıkıyor: Paris Sefiresi Filiz Akın'ın yaptığı gibi elçiliği lüks eşyayla donatmak, pahalı partiler vermek yok

Kriz fena vurdu
292 milyon dolarlık bütçesinin 80 milyon doları devalüasyonda eriyince darboğaza giren Dışişleri Bakanlığı tasarruf paketi hazırladı.

İlk önlem: Yemeklerde davetli sayısı azaltılacak, büyükelçiliklerin onarım, tadilat ve boya işleri askıya alınacak.

Filiz Akın örneği
Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ın eşi, eski film yıldızı Filiz Akın'ın harcamaları Dışişleri kararında etkili oldu. Filiz Akın 3 milyon dolara büyükelçilik konutunun duvarlarını ipekle kaplattı, bizzat seçtiği eşyalarla donattı, sipariş ettiği perdeleri beğenmeyip geri gönderdi.

Telefon yerine e-mail
Diğer önlemler şöyle: Zorunlu olmadıkça telefon yerine telgraf, e-mail ve faks kullanılacak. Yurtdışı gezilerine giden heyet küçültülecek, resmi araç kullanımı ise kısıtlanacak.

Pahalıya maloldu
Filiz Akın, muhteşem bir şato olan Paris Büyükelçiliği konutunu tepeden tırnağa yeniledi. Eşyaları bizzat seçen Filiz Akın konutta Paris'in seçkin kişilerine davetler verdi. Tabii devlet kesesinden...

*******

Dışişleri Bakanlığı Açıklaması
Büyükelçilik rezidansında yaptığı harcamalar eleştirilmişti.

DIŞİŞLERİ, FİLİZ AKIN'A SAHİP ÇIKTI!...

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, basında Dışişleri Bakanlığı`nın tasarruf genelgesi ve Paris Büyükelçiliği`ne ilişkin olarak yer alan haberlerin, ``Görevini özveri ve liyakatle yapmaya çalışan kamu görevlilerini rencide edici nitelikte`` olduğunu belirtti.

Diriöz, kendisine yöneltilen soru üzerine, bir gazetede ``Filiz Akın Genelgesi`` başlığıyla yayınlanan haberde gerçeğe aykırı hususlar bulunduğunu ifade ederek, ``haberi üzüntüyle karşıladıklarını`` kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı`nın belirli aralıklarla tasarruf genelgeleri yayınladığına dikkat çeken Diriöz, son tasarruf genelgesinde ``senede iki kez yapılan rezidans badanalarının yılda bire indirileceği`` ya da``makam aracının garaja çekileceği`` gibi ``hayali`` unsurların bulunmadığını belirterek, ``Hiçbir rezidans binası bugüne kadar yılda iki kez badana yaptırılmamıştır`` dedi. Diriöz, şunları kaydetti:

``Paris Büyükelçiliğimizin devletimize ait ikametgah binası, Fransa`da korumaya alınmış ulusal eserler arasında bulunan 18. yüzyıldan kalma tarihi karakterde bir binadır. 55 yıldan bu yana el sürülmemiş olan ve ciddi bir bakım ve onarımdan geçirilmediği takdirde kullanılamaz duruma düşecek olan bu binaya harcanmış bulunan 2.3 milyon ABD Doları`nı savurganlık değil, aksine bir tasarruf olarak görmek daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.``

Diriöz, aynı yaklaşımla halen, tarihi bina durumundaki Viyana, Roma ve Londra büyükelçiliklerinin de onarım, bakım ve yenileme işlerinin başlatıldığını belirtti.

İkametgah binasının onarımı sırasında Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal ve eşi Filiz Akın`ın 6 aydan uzun bir süre binayı terkederek apartman dairesinde kaldıklarını ifade eden Diriöz, haberde yer alan ``ziyafet salonunun şık ve pahalı aksesuarlarla donatıldığı, duvarların ipekle kaplatıldığı`` hususlarının doğru olmadığını belirtti ve zorunlu harcamalar dışında binaya gereksiz masraf yapılmadığını kaydetti.


Diriöz, anılan haberde sözü edilen ``Dice Kayek`` defilesinin de, tanıtım amacıyla ve tüm masrafları İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından karşılanmış bir etkinlik olduğunu belirterek, ``Esasen ülkemizi tanıtıcı etkinlerin daha farklı bir yaklaşımla yansıtılması yerinde olurdu`` dedi.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 2013-05-11