Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2021-08-24

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

İnci Sultan Köşkü

18/3/2001 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

MİT'te Tasarruf Tedbirleri

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sadece biçare halkı ilgilendiriyor. Uzmanlardan öğrendiğimize göre son krizle halkın geliri yüzde kırk nispetinde azalmış.

MİT'teki memurların da bu sıkıntıdan etkilendiği muhakkak.

MİT'teki memurlar, ülke bu kadar sıkıntılı bir dönemden geçerken ve kamu harcamalarının azaltılması için bir sürü karar alınırken MİT Müsteşarının bu kararları umursamaz tavrından şikayetçi. Nedenlerini anlatalım.

Eski İstanbul Bölge Başkanı Galip Tuğcu, Beşiktaş'ta kendisine tahsis edilen lojmandan memnun değildi. Gizli görevlerinin yanı sıra protokol görevleri de vardı. Teşkilatı temsil görevini yerine getirebilmesi için daha iyi bir yer talep ediyordu.

Müsteşar Sönmez Köksal bu talebi makul görerek daha uygun bir yer bulması için talimat verdi. Neticede İstanbul'un en mutena semtlerinden bir olan Aşiyan'da, teşkilatın bir birimi tarafından kullanılan tarihi bir köşk onarıldı ve Galip Tuğcu bu köşke taşındı.

Galip Tuğcu'dan sonra görevi devralan ve kısa süre İstanbul Bölge Başkanlığı yapan Hüseyin Yücel'de aynı yerde ikamet etti.

Hüseyin Yücel, Şenkal Atasağun'un MİT Müsteşarı olmasından bir müddet sonra normal görev süresini tamamlamadan bu görevden alındı. Söylenenlere göre, henüz Şenkal Atasagun'un müsteşarlığı söz konusu değilken, İngiltere'den İstanbul'a gelen eşi İnci Atasagun'a, araç tahsis etmemek gibi vahim bir hatada bulunmuştu.

Hüseyin Yücel'in yerine İstanbul'a Kubilay Günay tayin oldu. Ancak belirtildiğine göre Kubilay Günay'ın köşk keyfi uzun sürmemiş. Müsteşar Atasagun, köşkü kendisinin kullanacağını söyleyerek Kubilay'dan köşkü boşaltmasını istemiş.

Konuyu bize aktaran MİT'deki dostumuzdan dinleyelim.

"Ülkemizde Kasım ve Şubat ayı içerisinde yaşanan ekonomik kriz ortamında hemen her kesimden biraz daha fedakarlık istendiği ve özellikle kamu harcamalarının azaltılmasının öngörüldüğü malumdur. Böyle bir dönemde İstanbul Mit Bölge Başkanının ikamet ettiği lojman Sayın Müsteşarımız Şenkal Atasagun’un yılda birkaç kez gerçekleştirdiği İstanbul ziyaretlerinde kullanılmak üzere boşaltılmıştır. Müsteşarımızın özel isteği sonucu lojmandan çıkmak zorunda kalan MİT İstanbul Bölge Başkanı Kubilay Günay’a yıllık 50 bin dolar peşin ödeme yapılmak suretiyle bir villa kiralanmıştır.

Konunun diğer boyutu, halihazırda Aşiyan’da Sayın MİT Müsteşarımızın kullanımı için tam teçhizatlı olarak hazır tutulan bir lojmanın varlığıdır. Ayrıca yeni tutulan villa için İstanbul Bölge Başkanlığından ek personel görevlendirilmiş olması, halkımızın sosyal patlama noktasına geldiği bu günlerde ülke kaynaklarının ne şekilde kullanıldığına dalalet eden hususlardır."


Evet, böyle diyor artık patlama noktasına gelmiş olan MİT Mensubu dostlarımız.

Biz Müsteşarın, Aşiyan'daki konakta özel bir bölümü olduğunu bilmiyorduk. Demek o da sonradan eklenmiş. Müsteşarın Kanlıca'daki bir yalıda ve Beşiktaş'taki Gazi Osman Paşa Av Köşkünde de tahsisli lojmanları var. Demek yetmemiş veya Aşiyan'ın manzarası kendisine ve sözünden dışarı çıkmadığı eşine daha cazip gelmiş.

Vah vah vah, bir zamanlar başkalarını tenkit edenler ne duruma düşüyorlar, hayretle izliyoruz.


Oraya "İnci Sultan Köşkü" ismini verirlerse hiç şaşırmamak lazım.
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 24.08.2021 - 15:50