Çakallar Vadisi
[ 12/2/2005 - 20:53 ]  By Atin  admin@atin.org

Bir gazete "Kurtlar Vadisi" diye baslik atmis. Yasadiklarimiz, gördüklerimiz ve duyduklarimizin yaninda bu dizi zayif kalir.

Bir gazete "Kurtlar Vadisi" diye baslik atmis. Yasadiklarimiz, gördüklerimiz ve duyduklarimizin yaninda bu dizi zayif kalir.

Birkaç istisna hariç, sanki ayni orkestra sefinin idaresindeymis gibi basin Çakici ve Kasif Kozinoglu'ndan bahsediyor. Ama Senkal Atasagun için tik yok.

"Atasagun sorusturma baslatmis"

Ha.. haa... haaa...

Biz 6 sene önce, yani 1998'de nasil olsa bir gün Çakici - Atasagun iliskisinin ortaya çikacagini söylemistik. Bu iliski bal gibi ortaya çikti ama kör ve sagarlar orkestrasi baska hava çaliyor. Isterseniz 24 Agustos 1998 tarihli Hürriyet Gazetesi'ne bir göz atin. O tarihte görevli oldugumuzu hatirlatmada da yarar var.

Simdi filmi basa alalim...

Takma isimli bir kisi tarafindan bir ihbar mektubu yazilarak belli makamlara yollanmis. Mektupta Nuris kardeslerin Cumhurbaskanimiz Sezer'e suikast düzenleyecegi ihbar ediliyormus. Ihbar mektubundaki takma isim Alaattin Çakici'nin kullandigi isimlerden biri oldugu için ve Çakici'nin Nurisler'le arasi da açik oldugundan MIT karargahi bunu Çakici'nin yolladigi seklinde degerlendirmis.

Neticede gazetelerde yer alan Hakki Süha Sen, Yargitay Baskani, Alaattin Çakici ve diger birçok karisik temaslarindan sonra olay çözülmüs ve Atasagun tekamül eden dosyayi ve yanina sag kolu Kasif Kozinoglu'nu alarak Cumhurbaskanligi Kösküne arza gitmis. Söylendigine göre Cumhurbaskani Sezer bu fedakarca çalismadan çok memnun kalmis, Kasif'e takdirlerini belirtirken o tarihlerde de görevden alinacagi söylenen Atasagun'a "Ben burada oldugum sürece sen de MIT'in basindasin" demis. Atasagun'da döndügünde bunu mesai arkadaslarina anlatmis.
file:///D:/atin/images/themes/anadolu/space.gif
Bilmenizde yarar var, 2937 sayili MIT Yasasi'na göre, MIT Müstesari, MGK'da görüsüldükten sonra Basbakan'in "inhasi" ve Cumhurbaskani'nin onayi ile atanabiliyor. Yani Cumhurbaskani hayir dedigi müddetçe hükümetin oraya bir atama yapmasi mümkün degil.

Dönelim ihbar mektubumuza...

Böyle bir mektup geldigi zaman konu önemli ise imzasiz veya sahte isimli de olsa ciddiyetle üzerinde durulur. Müstesarlik arsivlerinde ve ilgili ünitelerde mektupta bahsi geçen isimlerle ilgili arastirma yapilir. Daha sonra karargahta elde edilen bilgilerle birlikte ihbar mektubu Ankara, Istanbul gibi mektubun yazildigi düsünülen veya postalandigi bilinen Bölge Baskanligina yazi veya kripto talimati ile yollanir. Bölgeler gerektiginde polis laboratuarlari ile koordine suretiyle el yazisi, daktilo, parmak izi gibi konularda inceleme ve karsilastirma yaparak olayi çözmeye çalisirlar. Biz zamaninda böyle 20-30 yere birden postalanan bir imzasiz mektubu, tahkik ederken mektuplari alan Postahane görevlisinin hatirlamasi üzerine, mektuplari eski bir mensubumuzun evinde çalisan bir kadinin attigini tespit edip olayi çözmüstük.

MIT Operasyon Baskanligi Asya ülkeleri Daire Baskani olan Kasif Kozinoglu'nun böyle bir ihbar mektubu ile yakindan-uzaktan iliskisi olmamasi gerekir.

Ancak bu konuda Atasagun Kasif Kozinoglu'nu görevlendirildigine göre, bu da MIT-Çakici iliskilerinin gizli bir sekilde devam ettigini ve bu iliskilerin Müstesarin bilgisi dahilinde Kasif Kozinoglu tarafindan yürütüldügünü gösterir.

Diger taraftan böyle önemli bir ihbar ihtiva eden mektup alinca, yapilacak ilk is eylemi yapacagi ifade eden Nurisler ile görüsüp, en azindan ihbarda küçük de olsa bir hakikat payi olup olmadigini incelemek, konuyu açiga çikararak böyle bir niyet varsa bile, bunu önlemektir.

Müstesar Atasagun ve Kasif Kozinoglu mektubun Çakici tarafindan yazildigini belirtiyor. Çakici ise böyle bir mektup yazdigini reddediyor. Peki o zaman Atasagun ve Kozinoglu hangi somut verilerle bu mektubu Çakici'nin yazdigini tespit etmislerdir.

Konu tam bir tiyatro...

Atasagun enerji yolsuzluguna da adi karisan MIT Daire Baskani Kozinoglu için acil sorusturma açiyor ve daha önce "is geregi" diye niteleyip "elemanimiza güveniyoruz" derken simdi "Iddia edildigi gibi devreye girmisse tabii ki suçludur. Suçluysa cezasini çekecek" diyor.

Atasagun'un gazetecilere verdigi belirtilen bu beyanatta söyledigi bazi sözler olayi bütün açikligi ile ortaya çikariyor.

MIT Müstesari, yayinlanan Kozinoglu'nun Enerji Bakanligi sorusturmasi çerçevesinde gözaltina alinan isadami Ibrahim Selçuk adina borç tahsilati yaptigi iddialarini gazetelerden ögrendigini belirtirken diger yandan "Zaten bu konusma da (önceki) sorusturmada vardi. Ama o gözle bakmamistik. Simdi yeniden inceleyecegiz, olaya yeni bir boyut geldi" deyiyor.

Iste telefon konusmasi.

- Kimin alacakli oldugu belli mi?: Belli. Is adami Ibrahim Selçuk.

- Kimin borçlu oldugu belli mi?: O da belli, Cemal Çagala. Cep telefonunun numarasi da var.

- Borcun tahsilati ile ugrasan kim?: MIT Operasyon Baskanligi Asya ülkeleri Daire Baskani Kasif Kozinoglu.

- Borcu kime tahsil ettirmek istiyor?: Alaattin Çakici'ya.

- Borcun hangi yöntemle tahsilini istiyor?: Tehdit, zor kullanma.

- Kozinoglu bu konuda kime talimat veriyor?: Çakici'nin telefonlarinin dinlendigini bildiginden bu konuda irtibat görevi yapan ve onu Yargitay baskani ile de tanistiran Hakki Süha Sen'e veriyor.

- Peki bu bir suç mu?: Evet suç.

Simdi insaf edin. MIT Müstesarligina gelmis bir kisinin bu telefon konusmasini okuyup degerlendirememesi mümkün mü? Mümkün ise o zaman o makamda isi ne? Hadi o degerlendiremedi, islerine geldiginde her seyi didik didik arastiran Teftis Kurulu Baskani ve Müfettisler de mi degerlendirme yapamadilar?

Ortada müsterek bir suç ve örtbas etme durumu var.

Yoksa, Ibrahim Selçuk, Kozinoglu'nun degil de Atasagun'un dostu olmasin...???

Merak etmeyin, nasil olsa bu da bir gün ortaya çikar.

"Kozinoglu karistiysa cezasini çekecekmis". Onun için mi her zaman mahkemeye yollanmak istenmeyen memurlar için basvurulan yöntemle yurtdisina, Japonya'ya yollandi.

Atasagun bu beyanlari ile muhataplarini aptal yerine koyuyor ama dedim ya orkestra baska havada.

Kozinoglu'nun kisitli dokunulmazligi varmis. Demek zor, cebir, haraç, tahsilat da dokunulmazliga tabi imis.

Belki bir MIT mensubunun bir Internet sitesine yazdigi, Atasagun ve Kasif'in MIT'i ne hale getirdigi ile ilgili ikinci mektubu okumadiniz.

Kozinoglu ve Atasagun Mit’i bitirdi


Yazilanlarin onda biri dahi dogru olsa, durum çok vahim....