Header $articleheadline_he$ "ArticleHeadline" Detay Sayfa Header

 

 

     

 

 

 
2013-05-11

Detay Sayfa

Tüm Dosyaların Listesi

News Database Template Page Example

Mesut Yilmaz 01 - En Saibeli Politikaci

19/8/2001 - 11:00 - Atinİlgili Bağlantı Yorumlar Bu Yazıyı Bir Tanıdığına Yolla Bu Yazıyı Yazdır  

      

Cumhuriyet tarihimizin en karisik, en saibeli politikacisi Mesut Yilmaz, sonu gelen siyasi hayatini biraz daha uzatabilmek için, "Ulusal Güvenlik" kavramini ortaya atarak Türkiye'yi bir kez daha karistirdi.

Esasinda Yilmaz'in, "Ulusal Güvenlik Sendromu" tabiriyle ortaya koydugu "Ulusal Güvenlik" kavrami, tartisilmasi gecikmis bir konu.

"Ulusal Güvenlik" veya daha dogru bir deyisle "Ulusal Güvenlik Politikasi" kavrami, sadece "ulusal güvenligimize karsi tehdit olusturan iç ve dis unsurlarla" ilgili olmayip, Türkiye Cumhuriyetinin "bütünlügü, varligi, bagimsizligi, Anayasal düzeni, milli gücü, ulusal çikarlari" gibi kavramlari ve "gizli faaliyetleri" de kapsamaktadir.

Artik, "Devletin üstün çikarlari nerededir? Gerçek tehdit nedir? Neler devlet sirri sayilmalidir?" gibi suallerin cevaplari, kisisel degerlendirmelere göre saptanmamali, kimse bu kavramlarin arkasina gizlenerek kanunsuz isler yapmamalidir.

Bu bakimdan ”Ulusal Güvenlik Politikasi" ile ilgili kavramlarin ve bu stratejiyi tayin edici unsurlarin, Akademik bir biçimde ele alinarak yeniden düzenlenmesinde fayda vardir.

Mesut Yilmaz'in bu tartismayi "politik düsüsünü" önleyecek bir taktik hareket olarak ortaya attigi muhakkaktir.

Zira, "Ulusal Güvenlik" gerekçesi ile "Bati Çalisma Grubu" tarafindan Cumhurbaskanligina kadar uzanan bir planlama ile "Basbakanlik" koltuguna oturtulan Mesut Yilmaz'in, tartismayi açan degil, tartisilan kisi olmasi gerekir.

Gelin ilk önce degerlendirme gücümüzü yok eden "unutma" hastaligimizi asmaya çalisalim. Mesut Yilmaz kim? Nereden geldi, neler yapti? Türkiye'ye ne getirdi, Türkiye'den neler götürdü? Bunlari hatirlayalim ve unutmayalim.

Unutmayalim ki onun gibi politikacilar, ülkenin bünyesinde bir virüs gibi gelisip "Ulusal Güvenligimizi" sarsmasinlar.

Özgeçmisi

Ahmet Mesut Yilmaz, TBMM ve ANAP kayitlarina göre; 1947 senesinde Istanbul’da Hasan ve Güzide’den dünyaya gelmis. Istanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girmis ve 1971 yilinda “Maliye ve Iktisat Bölümü’nden” mezun olmustur. [TBMM kayitlari, ANAP ve Forsnet - Kim kimdir]

1972-1974 yillari arasinda Almanya’nin Köln Üniversitesi Iktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalismasi yapmistir. (Yüksek lisansi (Master) tamamlayip, tamamlamadigi belli degildir.)

Türkçe, Almanca ve Ingilizce dillerini bilmektedir. (Sik sik “Söylediklerim yanlis anlasildi” dedigi için Türkçe’sinin biraz zayif oldugu tahmin edilmektedir. Mavi Akim projesi ile yogunlasan temaslari nedeniyle Rusça ögrenmeye basladigi da söylentiler arasindadir.)

Meslegi Ekonomist, Maliyeci, Özel Sektör Yöneticisi ve Sanayici'dir. (Bu mesleklerinin disinda “Kumar”, “Enerji”, “Banka Satis”, “Çete”, “Ihale” gibi konularda da uzman oldugu bilinmektedir. Yani 10 parmaginda 10 marifet olan bir kimsedir.)

1975-1983 yillari arasinda kimya, tekstil ve ulastirma sektörlerinde, çesitli özel sirketlerde yönetici olarak görev almistir. (Yilmaz’in hangi özel sirketlerde, ne tip bir yöneticilik yaptigi belli degildir. Sekiz yil içinde kimya, tekstil ve ulastirma sektörlerindeki çesitli özel sirketlerde çalistigina göre en azindan 3 is degistirdigi anlasilmaktadir. Buna karsin Yilmaz, Temmuz 1998’de TBMM Malvarligi Komisyonu'na verdigi beyanda, “hayatinin hiçbir döneminde hiçbir sirkette yönetici olarak çalismadigini” belirtmistir. O zaman Yilmaz 1975-1983 yillari arasinda ne yapmistir? [Hürriyet – Gündem 17 Temmuz 1998] )

ANAP kayitlarina göre 1983 yilinin Mayis ayinda kurulan Anavatan Partisi’nin Kurucu Üyesi ve Genel Baskan yardimcisidir. (TBMM Kütüphane Müdürlügü kayitlarina göre 20.5.1983’de Ankara’da kurulan Ana Vatan Partisi kuruculari; Hüsnü Dogan, Erol Aksoy, Yener Ulusoy, Veysel Atasoy, Adnan Kahveci, Vural Arikan, Sadi Pehlivanoglu, Abdullah Tenekeci, ve Mükerrem Tasçioglu’dur. [TBMM Kütüphane Müdürlügü])

Mesut Yilmaz, 1983 Kasim ayinda yapilan Genel Seçimde Rize Milletvekili seçildikten sonra 1.nci ÖZAL Hükümetinde enformasyondan sorumlu Devlet Bakanligina atanmis ve Hükümet sözcülügü yapmistir. (Bu görevi sirasinda kelimeleri uzun araliklarla seçerek kullanmasi, onun düsünerek konustugu seklinde yorumlaniyordu. Yilmaz, zaman içinde hiç düsünmeden konusmayi da ögrendi…)

1986 yilinda Kültür ve Turizm Bakani olan Yilmaz, bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye-Yugoslavya Ekonomi Karma Komisyonlari’nin Baskanligini yürütmüs, 29 Kasim 1987 seçimlerinde yeniden Rize Milletvekili seçilerek 2.nci ÖZAL Hükümetinde Disisleri Bakanligina atanmistir.

Mesut Yilmaz, Akbulut Hükümeti sirasinda da yürüttügü Disisleri Bakanligi görevinden 20 Subat 1990’da istifa etmistir.

Birinci Basbakanligi Dönemi (3 Ay)

15 Haziran 1991'de toplanan ANAP Büyük Kongresi'nde Genel Baskanliga seçilen Yilmaz'in kurdugu hükümet, 5 Temmuz 1991'de TBMM Genel Kurulu'ndan güvenoyu aldi.

20 Ekim 1991 genel seçiminden sonra ana muhalefet lideri olan Yilmaz, 24 Aralik 1995'deki seçimlerde de yine Rize'den Milletvekili seçildi.

Ikinci Basbakanligi Dönemi (4 Ay)

Cumhurbaskani Süleyman Demirel tarafindan 3 Subat 1996'da hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Baskani Mesut Yilmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin 53. Hükümeti'ni ANAP-DYP koalisyonu olarak kurarak, ikinci kez Basbakan oldu. Yilmaz'in bu görevi 28 Haziran 1996'ya kadar sürdü.

Üçüncü Basbakanligi Dönemi (17 Ay)

20 Haziran 1997'de Cumhurbaskani Süleyman Demirel tarafindan hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesut Yilmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin 55. hükümetini kurdu ve üçüncü kez basbakan oldu.

25 Kasim 1998'de Muhalefetin Türkbank'in ihalesine fesat karistirildigi gerekçesiyle Basbakan Yilmaz için verdigi gensoru önergesi, TBMM'de 314 oyla kabul edilince, 55'inci hükümet düstü.

Böylece Yilmaz, Cumhuriyet tarihinin yolsuzluk suçlamasiyla hükümetten düsen ilk Basbakani ünvanini aldi.

18 Nisan 1999 seçiminde yeniden Rize milletvekili olan Yilmaz, bu seçimin ardindan kurulan 57. hükümete, hakkindaki sorusturma dosyalarinin sonuçlanmamasi nedeniyle girmedi.

TBMM'de sorusturma komisyonlari raporlarinin görüsülmesinin tamamlanmasinin ve Yilmaz'in yolsuzluklarinin elbirligi ile kapatilmasindan sonra, 13 Temmuz 2000 tarihinde 57. Hükümette Devlet bakani ve Basbakan Yardimcisi olarak görev aldi.

17, 18, 19, 20, 21’nci dönemlerde Rize Milletvekili olan Yilmaz 1983’den beri TBMM'nin üyesi olup evli ve iki çocuk babasidir.

Askerligini "kisa dönem" yapmistir.

Baba Ocagi

09 KASIM 1998  YILMAZ ÇATALDERE’DE MUHTAR VE KÖYLÜ KADINLARLAYilmaz ailesi aslen Rize’nin sirin bir beldesi olan Çayeli ilçesinin, Kaptanpasa Bucagi Çataldere Köyündendir.

"-Çayeli'den öteye 30 kilometre daha gidecegusun... Yollari dagdan inen sular kesmistur... Sarptur ha usagim! Sakin asfalt sanmayasun. Arabanin tekeru, zaman zaman boslukta dönecek. Korkma dereye dusen olmadi daha. Köye yaklasinca yolun sonu çimentodur. Varinca kime sorsan gösterur sana Mesut'un baba ocagini... - Mesut yegenumdur. Ama hiç demem onu ki ben basbakanin yegenuyum. Evet, bizim de yok televizyonumuz. Zaten gözum görmez, olsa da bakamam. Ondan bir sey istemem. Istersem Allah'tan isterim. Reis-i cumhur olsa kaç yazar? Millete yararlu olsun tek. -Aha babasinin evi. Bu ocaktan ayrilmis Mesut Yilmaz denen adam. Ama adama asilamayruz. Yabancilar bizden daha kolay ulasi. Kapimizda yol yok. Odunumuzu, çayimizi sirtimizda götüreyruz." [Sabah - Nuriye Akman 23 MAYIS 1998]

Mesut Yilmaz’in TBMM’deki biyografisinde Istanbul dogumlu oldugu belirtilmisse de bazi kaynaklar dogum yeri olarak Çataldere Köyü’nü göstermektedir. [Zaman Gazetesi - Politika 04.09.2000, Kanal 7 – 03.09.2000]

ÇAYELI-ESKIPAZAR HASAN YILMAZ ILK OKULUBirader Turgut Yilmaz tarafindan, Çayeli Eskipazar Mahallesine babalari Hasan Yilmaz hatirasina yaptirilan bir ilkögretim okulu vardir. Okul 1988 yilinda hizmete girmistir.

Mesut Yilmaz’in dogdugu köyün eski bir Ermeni yerlesimi olduguna dair bazi söylentiler vardi. Hatta taninmis bir köse yazarinin geçmis yillarda bu hususu yayinladigi belirtilmisti. Bahsi geçen yazarin bu yazisina ulasma imkanimiz olmadi.

Mesut Yilmaz'la yollari ayrilan Mafya Sefi Alaattin Çakici da Mesut Yilmaz'in babaannesinin Ermeni oldugunu iddia etmis, bu iddia Mesut Yilmaz'in kulagina kadar gitmistir. [Yeni Binyil - Hülya Karabagli 2 Haziran 2000]

Bu söylentilerin kaynagini bilmiyoruz. Ancak arastirma yaparken su hususa rastladik.

Osmanli belgelerine göre, Harbiye Naziri (Milli Savunma Bakani) Enver Pasa, 5 Ocak 1916'da yayinladigi bir emirle “Osmanli ülkesinde Rumca, Ermenice ve Bulgarca olan vilayet, sancak, kasaba, köy, mahalle, nahiye, dag, nehir gibi” bütün isimlerin Türkçe'ye çevrilmesi için talimat verir. Islam olan ancak Türkçe olmayan isimler bunun disinda tutulacaktir.


Bu emir neticesinde eski adiyla “Mapavri” Çayeli’ne, “Mesahor” Kaptanpasa’ya, ve “Hohoneç” de Çataldere’ye çevrilmistir.

Hasan Yilmaz Ilkokulu’nun yapildigi Eskipazar’in eski adi ise “Holonte”dir. [Osmanli Belgelerinde Çayeli] (Devam edecek)
FastCounter

 

Hit Counter

  Anadolu Türk İnterneti

 

Güncelleştirme : 2013-05-11